Αστέρας Τρίπολης – Πανσερραϊκός 0-2: Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους “8”!!!

Σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση του στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας έχει ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε 2-0 του Αστέρα Tρίπολης στο γήπεδο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”, με σκόρερ τους Τομάς και Σοφιανό.

Ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με  υποδειγματικό πλασέ του Ματίας Τομάς, μετά από πάσα του Μασαρίποφ.

Τα Λιοντάρια διπλασίασαν τα τέρματά τους κόντρα στον Αστέρα, στο 56ο λεπτό με πλάσε του Σοφιανού.

Ο Πανσερραϊκός ήταν εξαιρετικός στα 90(+4) λεπτά της αναμέτρησης, που κράτησε το μηδέν στην εστία του, παρότι ο Πάμπλο Γκαρσία έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα.

Ο επαναληπτικός θα γίνει στις Σέρρες στα μέσα Ιανουαρίου 2024.

Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού Αστέρας Τρίπολης – Πανσερραϊκός, θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του ΠΑΟΚ – ΝΠΣ Βόλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Γκρόζντανιτς, Ατιένθα, Ρουμπέ, Χουχούμης, Αλάγκμπε, Σουρλής, Ζούγλης, Σίτο, Κρεσπί, Μιριτέλο.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κατσίκας, Γκοτζαμανίδης, Θυμιάνης, Πεταυράκης, Τσαγκαλίδης (6′ λ.τ.Δεληγιαννίδης), Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός, Μασαρίποφ(46′ Χατζηστραβος), Τόμας(82′ Οικονόμου), Μπαΐροβιτς(63′ Άλεξιτς).