Επική πρόκριση του Πανσερραϊκού απέναντι στον Ηρακλή!!!

Με γκολ του Ριβάλντο στο 91ο λεπτό, o Πανσερραϊκός επικράτησε με 2-1 της Τρίγλιας (Ηρακλής Θεσσαλονίκης) στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, για την της 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.
O Πανσερραϊκός αν και τα βρήκε σκούρα τελικά κατάφερε να φτάσει στην επική πρόκριση με (2-1) κόντρα στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Με δραματικό τρόπο τα λιοντάρια, που βρήκαν το σθένος στις καθυστερήσεις του αγώνα, με το χρυσό γκολ του Κολομβιανού Ριβάλντο πέρασαν στην επόμενη φάση του θεσμού.
Το πρώτο ημίχρονο χωρίς τις μεγάλες φάσεις, με τους κυανόρεθρους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τα λιοντάρια να κρατούν το μηδέν στην εστία του Καβουσάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ηρακλή, καθώς στο 66ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά ο Μπαστακός πέτυχε και το 1-0.
Ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με τον Δημήτρη Ανάκογλου με συρτό διαγώνιο σουτ.
Από ένα δοκάρι είχαν οι Θεσσαλονικείς με τον Μασούρα στο 52ο λεπτό και ο Πανσερραϊκός με τον Χαϊνταρά στο 67ο λεπτό.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Καβουσάκης, Γιανναράκης (72’ Κασμερίδης), Δημητρίου, Ζέρης, Σοφιανός (62’ Χαϊνταρά), Κρητικός, Εππας (72’ Καραμπέρης), Ανάκογλου, Φουάσης, Κανίς, Ριβάλντο.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Πανάγου, Πήλιος, Κωστούλας, Σγουρής, Παπαστεριανός Μ., Παπαδόπουλος, Μασούρας (73’ Κάκκο), Τότσκα (78’ Ματίας Τομάς), Βιτίνιο, Μπαστακός.

Τα αποτελέσματα της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 2-1 (66′ Ανάκογλου, 90+1′ Ριβάλντο- 68′ Μπαστακός)
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΑΙΓΑΛΕΩ 1-0 (74′ Κυβελίδης)
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΞΑΝΘΗ 0-2 (22′ Ιμπραΐμι, 84′ Μονρόζ)
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΕΡΓΟΤΈΛΗΣ 2-0 (72′ Βλαχομήτρος, 90′ Ανδρέου)
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 2-0 (64′ Τσάπρας, 75′ Μουτίνιο)
ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΑΕΛ 1-2 (78′ Ραφίνια- 41′ Mαυρίας, 97′ Γιάκος πεν.) (1-1 κ.δ.)
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 2-0 πεν. (105′ Αθανασιάδης – 95′ Γκόλιας αυτ.) (0-0 κ.δ.α., 1-1 παρατ.)
ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-1 (115′ Ριζογιάννης πεν.) (0-0 κ.δ.)
ΚΟΖΑΝΗ – ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 4-5 πεν. (20′ Ρογγότης – 42′ Πυθαρούλης) (1-1 κ.δ.α., παρατ.)

Στην 5η φάση προκρίθηκαν ο Πανσερραϊκός, η Ξάνθη, η Νίκη Βόλου, ο Λεβαδειακός, η Παναχαϊκή,  τα Τρίκαλα, η Λάρισα, η Αναγέννηση Καρδίτσας και ο Άγιος Νικόλαος.