UEFA Europa League: Η κούπα κρίθηκε στον ενδέκατο!!!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, παρά τη μεγάλη κλάση των ακριβοπληρωμένων παικτών της, δεν κατάφερε να κερδίσει την Βγιαρεάλ σε έναν μεγάλο τελικό στα πλαίσια της ευρωπαϊκής διοργάνωσης του UEFA Europa League. Η σκληρή και εκτενής αναμέτρηση κρίθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλντι, όπου ανέδειξε την Βγιαρεάλ κυπελλούχο Europa League για το 2019-20 με σκορ 11-10 στα πέναλντι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση). Οι Ισπανοί μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και με μία στημένη φάση στο 29′ ο Μορένο με εξ επαφής προβολή έσπασε τον πάγο κατόπιν μίας όμορφης σέντρας-ασσιστ που προήλθε από τα πόδια του Παρέχο. Η κλειστή άμυνα της Βιγιαρεάλ λύγισε στο 55′ όταν μετά από στημένη φάση ο Καβάνι σε μία στιγμή αμυντικής σύγχυσης κέρδισε τον προσωπικό του αντίπαλο και σκόραρε με ένα συρτό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής. Το παιχνίδι εξελίχθηκε χωρίς ένταση, αν και η Μάντσεστερ επιζητούσε ένα νικητήριο γκολ με ένα καθωσπρέπει build-up. Τόσο οι παρόντες φίλαθλοι όσο και οι τηλεθεατές έβλεπαν τις προσπάθειες της Μάντσεστερ να σταματάνε στο μεσοεπιθετικό κομμάτι από την τριπλή ζώνη άμυνας της Βγιαρεάλ! Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, και ο ρυθμός βάραινε, εξαιτίας της σωματικής αλλά και της ψυχικής εξάντλησης. Το σφύριγμα της λήξης της παράτασης βρήκε τις δύο ομάδες ισάξιες και έτοιμες για τον ψυχρό πόλεμο. Αν και το άγχος σε τόσο επαγγελματικό επίπεδο φαίνεται να μην υπάρχει οι παίκτες ήταν αναστατωμένοι αλλά και κουρασμένοι.

Ο παράγοντας τύχη ευνόησε τους Ισπανούς να ξεκινήσουν την διαδικασία των πέναλτι.

Ντε Χέα 11-10 απόκρουση

Ο ενδέκατος μάλιστα, φύλακας-άγγελος της Βγιαρεάλ Ρούλι, έκανε το παιχνίδι της χρονιάς του καθώς κατάφερε να έρθει σε επαφή με την μπάλα σε 5 πέναλντι! Σε αντίθεση με το μοιραίο πέναλντι του τερματοφύλακα της Γιουνάιτεντ, Νταβίντ Ντε Χεα ο οποίος ατύχησε να σκοράρει και καθόρισε τον νικητή της διοργάνωσης. Η μεγάλη βραδιά συνεχίστηκε με την Βγιαρεάλ να σηκώνει την κούπα του UEFA Europa League και να πανηγυρίζει το πρώτο ευρωπαϊκό κύπελλο στην ιστορία της.

Επιμέλεια: Στράτος Στεφάνογλου