Πιερικός – Πανσερραϊκός 1-3: Η πρώτη φιλική νίκη για τα “Λιοντάρια” !!!

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε του Πιερικού 1-3 σε φιλική αναμέτρηση που έδωσαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο του Σβορώνου της Πιερίας(12/08), στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τη νέα σεζόν.
Τα “Λιοντάρια” άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Παπαβασιλείου, έπειτα από ασίστ του Κασμερίδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός διπλασίασε τα τέρματα του με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Κόντσι στο 55ο λεπτό.
Το τρίτο γκολ του για την ομάδα του Ζεράρ Σαραγόσα πέτυχε 19χρονος Θοδωρής Σιδηρόπουλος που αποκτήθηκε από τον Αετό Οφρυνίου.
Στην αρχική ενδεκάδα και στην θέση του σέντερμπακ ξεκίνησε ο Χουλιάν Μαρκιόνι ενώ ο Ριβάλντο και Μέσσι ήταν τραυματίες και δεν αγωνίστηκαν.
Το πρώτο μέρος ανήκε στον Πιερικό και το δεύτερο εξ ολοκλήρου στον Πανσερραϊκό που έπαιξε καλύτερα.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Ράντος, Τοπαλίδης, Κόλα, Γιαλαμίδης, Χατζηδίμπας, Μαυρίδης, Καρανάτσιος, Ίτσιος, Φωκαϊδης, Δεμηρτζόγλου και ένας δοκιμαζόμενος. Έπαιξαν και οι Γαλάνης, Δημηνάς, Τσενικλής.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Καβουσάκης (46’ Κατσίκας), Ζέρης(61’ Αντωνίου), Κασμερίδης (61’ Σιδηρόπουλος), Γιανναράκης (30’ Μαρκιόνι, 76’ Μασκανάκης), Πίντο (61’ Σοφιανός), Τσιμίκας (46’ Κρητικός), Όλσι (46’ Αντεμπαγί), Ανάκογλου (46’ Κόντσι), Κανίς (46’ Φουάσης), Έππας (46’ Φουάσης), Παπαβασιλείου (61′ Θεοδωρίδης).